Název projektu:  Úprava běžeckých lyžařských tratí na Horňácku - v Bílých Karpatech

Oblast Bílých Karpat – Horňácko (okres Hodonín) se nachází v příhraničním regionu.

Charakteristické pro ně je střídání lesních úseků s loukami a oddychovými místy. Toto území je v zimních měsících vyhledávaným místem pro běžecké lyžování. Centrem běžeckého lyžovaní je lyžařský běžecký areál nad obcí Nová Lhota (600 m.n.m.), odkud se upravují lyžařské běžecké stopy. Lyžařský běžecký areál disponuje technickým zázemím (parkoviště), rolbou se speciálním stopovačem pro úpravu běžeckých stop a také skútrem pro úpravu běžeckých stop v méně přístupném terénu.

Pro zajištění kvalitní údržby lyžařských běžeckých tratí na Horňácku včetně informování turistů a propagace jsou rámci projektu uskutečněny tyto aktivity:

  • Nákup PHM pro rolbu a sněžný skútr-úhrada využití strojů, mechanismů a vozidel zaměřených na úpravu běžeckých lyžařských tratí (nákup pohonných hmot)
  • Úprava lyžařských běžeckých tratí – mzdové náklady
  • Služby spojené s pravidelnou technickou údržbou rolby a skútru na úpravu běžeckých lyžařských tratí - úhrada prostředků na nákup služeb spojených s pravidelnou technickou údržbou rolby a skútru
  • Výroba a tisk jednoduchého propagačního materiálu-výroba a tisk mapy s vyznačenými běžeckými tratěmi – 250 ks
  • Správa webových stránek a mobilní aplikace-správa webových stránek a mobilní aplikace včetně on-line systému informací o úpravě tratí pro běžecké lyžování prostřednictvím zařízení GPS

Projekt je financován z dotačního programu Podpora udržování čistoty cyklistických komunikací a úpravy běžeckých lyžařských tratí v Jihomoravském kraji v roce 2022

 

Přeshraniční partneři vytvořili společný strategický dokument

Slovácký běžecký klub Kyjov, o.s. ve spolupráci se slovenským partnerem OZ Kopaničiarsky región - miestna akčná skupina zrealizovali projekt s názvem "Strategie rozvoje běžeckého lyžování a zimní turistiky v Bílých Karpatech pro období 2015 - 2020" v rámci Programu přeshraniční spolupráce SR - ČR 2007 – 2013, Fondu mikroprojektů. Celkové náklady projektu představovali 16 705,00 EUR. Financován je z Evropské unie – z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 14 199,25 EUR a z vlastních zdrojů SBK Kyjov.

Cílem projektu bylo vypracovat strategii, která definuje faktory rozvoje, stanoví konkrétní cíle a navrhne opatření a aktivity pro rozvoj běžeckého lyžování a zimní turistiky v daném území Bílých Karpat. Partneři předpokládají návrh na rozšíření upravovaných běžeckých tratí v okolí státní hranice a vytvoření produktu cestovního ruchu na mezinárodní úrovni.

Vytvořená strategie je ke stažení ZDE.

Příloha 2 - Mapy trasování po Bílách Karpatech ke stažení ZDE.